Gimp

Grafický editor Gimp je poměrně mocný nástroj, který je přesto jednoduchý k používání. Lze v něm kreslit, dělat jednoduchou úpravu fotek nebo se ponořit hloub a pracovat s filtry, vrstvami a dalšimi.

Charakteristika: Aplikace Gimp lze využívat na všech operačních systémech (Windows, Mac OS, Linux). Gimp lze získat zdarma a v češtině. Grafický editor Gimp má velké množnosti práce s obrázky (konvertování z mnoha formátů, rotace, úprava velikosti atd). Mnoho možností dává aplikace při práci s barvami (prahování, obarvování, nastavování sytosti, zprůhledňování a další). Nebo můžete použít tzv. filtry, díky kterým lze docílit pozoruhodným efektům (rozmazání, zaostřování, detekce hran, převedení obrázku na olejomalbu, komiksový styl a mnoho dalších). Samozřejmostí jsou nástroje jako tužka, štětec, plechovka, guma a podobné. Možností je zde také vytváření animací. Aplikace je multiplatformní, takže ji můžete používat na všech operačních systémech (Windows, Mac OS nebo Linux). Navíc je aplikace zdarma a lze ji mít v češtině.

Mnoho návodů nebo zajímavých tipů lze nalézt na internetu například http://gimp.4fan.cz/category/kategorie/efekty nebo http://www.linuxexpres.cz/praxe/gimptorialy-jednoduche-navody-pro-gimp.

gimp

 

Tip 1: Dejte dětem za úkol vytvořit pomocí Gimp koláž z fotek na libovolné téma (Čína, mravenci, dovolená).

Tip 2: Dejte dětem za úkol vytvořit plakát informující o 1. světové válce (kteří hlodavci žijí v ČR, struktuře české vlády).

Tip 3: Vytvořte si s dětmi pozvánky na nadcházející událost nebo vlastní vizitky.

Jak na to:

Aplikaci je možné stáhnout na adrese http://www.gimp.org/downloads/ nebo na stránkách http://www.slunecnice.cz/sw/gimp-windows/